SON DAKİKA

Manisa’ da temizlik şirketi mi arıyorsunuz?

AHMETLİ, AKHİSAR, ALAŞEHİR, DEMİRCİ, GÖRDES, KIRKAĞAÇ, KULA, Manisa, SALİHLİ, SARIGÖL, SARUHANLI, SOMA, TURGUTLU

Manisa Seçim Öncesi Reklam Kampanyası “ADAYREKLAM”

AHMETLİ, AKHİSAR, ALAŞEHİR, DEMİRCİ, GÖRDES, KIRKAĞAÇ, KULA, Manisa, SALİHLİ, SARIGÖL, SARUHANLI, SOMA, TURGUTLU

MANİSA BEYAZ FİL YIKILMASIN PLATFORMUNUN BASIN AÇIKLAMASI

Bu haber 22 Eylül 2018 - 20:04 'de eklendi ve 62 views kez görüntülendi.

Kentimizin simge yapılarından, ‘Beyaz Fil Binası’ yıkılıyor.

 

Beyaz Fil binası, kentimizin en merkezi yerinde, etrafı caddelerle çevrili, yaklaşık üç dönüm üzerine yapılmış, avlulu, havuzlu, arkadlı (kemerli), taşıyıcı ayakları revak şeklinde yapılan, ünik (tek, eşi olmayan), döneminin özelliklerini taşıyan, 1960’lı yıllarda inşa edilmiş, mimari yönden önemli bir yapıdır.

 

Mimarı, döneminin ünlü isimlerinden, İstanbul’daki Büyük Tarabya Otelini yapan, sinemamızda da önemli yeri olan Kadri Eroğan’dır.

 

Yapıda hepimizin anıları bulunmaktadır.

 

İzmir II Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 2004 yılında ‘Kültür Varlığı’ olarak belirlenen, 2007 yılında ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’ uygun bulunan, 2012 yılında ‘Kentsel SİT Alanı İçinde Kaldığından 1. (birinci) Grup Taşınmaz Kültür Varlığı Olarak’ tescillenen yapı, maliki SGK tarafından 2014 yılında, Emek İnşaat ve İşletme A.Ş. aracılığıyla ihale suretiyle satışa çıkarılmış; şartnameyi alan iki talipliden biri, taşınmaz 1. (birinci) grup kültür varlığı olarak tescilli olduğundan, her türlü başvuru ve dava hakkını saklı tutmak suretiyle teklif vermeyerek ihaleye girmemiş; satışa tek alıcı olarak katılan Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş., taşınmazı 30.450.000.- TL gibi düşük bir bedelle, tescilli olduğunu bilerek ve kabul ederek satın almıştır.

 

Taşınmazın tescilli olduğunu bilerek satın alan Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş.’nin  tescilin kaldırılması için 2017 yılında yaptığı başvuruyu, İzmir II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu reddetmiş; adı geçen Şirketin yaptığı itirazı ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce görevlendirilen üç Kültür ve Turizm Uzmanının aksi yöndeki raporlarına karşın, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kabul etmiştir.

 

Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş., binayı yıkarak yerine AVM, gökdelen şeklinde otel ve rezidans yaparak, kazancına kazanç katmak istemektedir.

 

Yüksek Kurulun kararına karşı açılan davalar devam etmektedir. İdare Mahkemesince, 24 Eylül 2018 günü saat 9.30’da keşif yapılacaktır.

 

Taşınmazın tescilli olduğunu bilerek ucuz fiyata alan ve buradan rant sağlamayı amaçlayan Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş., kiracıları çıkarmaya başlamış; halkta yıkılması yönünde bir algı yaratılması için binaya hiç bakmamış, temizliğini yapmamış ve zarar görmesi için elinden geleni yapmıştır.

 

Son olarak da binanın korunması için açılan davaları sonuçsuz bırakmak için girişimlerini artıran Teksan Brode Tekstil San. ve Tic. A.Ş., kentsel dönüşümden yararlanmak amacıyla tuttuğu denetim firmasından aldığı raporla yapının riskli olduğunu tespit ettirmiş; bu yolda Şehzadeler Tapu Müdürlüğünce kendisine yapılan bildirime, doğal olarak itiraz etmediğinden tespit kesinleşmiş; kalan 8 kiracısına 30 Eylül 2018 tarihine kadar binayı boşaltmaları için ihtarname çekmiştir. Verilen süreler içinde çıkmayan kiracılar, mahkeme kararı olmaksızın idari birimlerce tahliye edileceklerdir.

 

Ortada büyük bir rant vardır ve bu oyun maalesef Manisa Büyükşehir ve Şehzadeler Belediyelerinin gözleri önünde sürmekte, başlangıçta binanın tescillenmesi için olumlu oy kullanan, daha sonra da tescilinin kaldırılmasını istemeyen Belediyeler, nedense bugün seslerini çıkarmamaktadır!

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanlarının, binanın tescilinin devam etmesi ve itirazın reddi gerektiğine ilişkin 27.10.2017 günlü raporlarına karşın; üst düzey bürokrat ağırlıklı Yüksek Kurul’un, Teksan Brode Tekstil ve San. Tic. A.Ş.’nin itirazını kabul etmesini anlamak mümkün değildir!

 

            Ülkemizde kentsel dönüşüm, maalesef rantsal dönüşüm olmuştur. Tescilli iken 30.450.000.-TL’ye satın alınan taşınmaz, tescili kaldırılmakla en az 250-300 milyon TL değere ulaşmıştır.

 

Önceki maliki SGK olan bu taşınmaz, hepimizin malıdır. Halkın malı olan değerli taşınmazlar ucuz fiyata satılarak peşkeş çekilmekte, maalesef buna ilgili idareler ve yetkililer ses çıkar(a)mamakta; satıştan önce tescilin kaldırılarak taşınmazın çok daha yüksek fiyatlara satılmak suretiyle paranın esasen zor yürümekte olan ve devamlı Hazine’den yardım alan SGK’nin kasasına girmesi nedense istenmemektedir.

 

Değerli Hemşehrilerimiz,

 

            Yarın çok geç olabilir. Siyasi düşüncelerimiz ne olursa olsun, gelin el ele verelim. Partili, partisiz; geçmişimizi ve değerlerimizi koruyalım. Büyükşehir ve Şehzadeler Belediyeleri sessizliklerini bozsun. Milletvekillerimiz görüşlerini belirtsin. Güçlerimizi birleştirelim. Ucuz fiyata satılanlar bizim malımızdır. Kurtuluş, birlik olmaktan geçer. İslamiyete göre de, haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan değil midir?

 

24 Eylül 2018 günü saat 9.30’da yapılacak keşif için Beyaz Fil Binası önünde olalım. Hukuksuzluklara ve yolsuzluklara, ‘Yeter artık, dur’ diyelim.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.